Kart oyunlarından sıkıldınız mı? Tongits’i deneyin

Tongits nasıl oynanır

Tongits olarak da bilinen Tong-its , eğlenceli ve zorlu rummy kart oyunudur. Kökeni bilinmemekle birlikte, hem isim hem de oyun morfolojisi, popüler oyun Mahjong ve Poker ile birlikte Amerikan oyunu Tonk ile ilişkilendirilebilir. Kuzey Filipinler’de en çok oynanan kart oyunudur.

Tongits Kart Oyunu Nasıl Oynanır ? – Oyunun Amacı Nedir ?

Sadece standart 52 kart destesine ihtiyacınız var, isteğe bağlı olarak oyun çipleri kullanabilirsiniz. Oyun üç kişilik bir oyundur, dağıtıcı 13 kart alırken kalan her biri 12 kart alır ve kalan kartlar ortada yer alır. Her bir kartın değeri Blackjack ile aynıdır.

Oyunseverlerin amacı, bir dizi takım oluşturarak ve gereksiz kartları atarak, eldeki kartları boşaltmak ve / veya en aza indirgemek. Kim bütün kartlarından kurtulursa veya oyun sonunda en az puana sahip olursa kazanır.Kart kombinasyonları poker ile benzerdir.

  • Üçlü : üç eşit derecede sıralanan kart (7 ♣ – 7 ♦ – 7 ♠)
  • Dörtlü : aynı anda / sırada aynı sayıda / sırada bulunan dört kart. aynı zamanda “Gizli” veya “Özel” olarak adlandırılır (J ♣ – J ♦ – J ♠ – J ♥) aynı değer / sayıdaki dört kart, bir türün üçlü olarak açılmış, sonra aynı değer / sayıdaki dördüncü kart görüntülendiğinde aynı kişi tarafından eklenir ve dördüncü kart desteden çekilir. Buna “Sagasa” denir.
  • Düz Flush: aynı takımdan en az üç ardışık kart (3 ♠ – 4 ♠ – 5 ♠) (8 ♦ – 9 ♦ – 10 ♦ – J ♦ – Q ♦) 4 veya daha fazla karttan oluşan düz flush da denir. “Escalera”

Dağıtıcı kart attığında oyun başlar. Bir sonraki oyuncu el kombinasyonunu kazanacak, heyecan verici setine ekleyebilecek ya da merkezi yığından bir kart alacaksa, atılan kartı alma seçeneğine sahiptir. Oyuncular sırayla kartları alır ve bu şekilde devam eder. Eğer oyuncu bütün kartlarını kombinasyon halinde kullanabiliyorsa, rakiplerine veya açıktaki kart setlerine ( sapaw ) bağlanarak veya oyuncu tüm kartlarından kurtulursa, oyuncu Tong-its oyununu kazanır.

Oyun öğrenme aşamasında belki sıkıcı gelebilir ama farklı tarzda bir kart oyunu için denenebilir arkadaşlar. Oyunu öğrendikçe zevkini daha da güzel yaşabilirsiniz. Farklı stratejilerle birlikte oyununuza heyecan katabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir